IFCS

International Federation of Chopin Societies Członek Międzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO
2011-06-01

Spotkanie Przedstawicieli Towarzystw Chopinowskich, Członków Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich, Nohant, 7-8 czerwca 2008 r.

Gospodarzem spotkania był Yves Henry, dyrektor artystyczny festiwali Rencontres Internationale oraz Fêtes Romantiques de Nohant, odbywających się co roku w miesiącach letnich w Nohant. Udział w nim wzięło 18 przedstawicieli Towarzystw z Tirany (Albania), Wiednia (Austria), Paryża, Nohant (Francja), Taunus (Niemcy), Dusznik, Warszawy – TiFC oraz Polskiej Akademii Chopinowskiej (Polska), Valldemossy (Mallorca), Bazylei (Szwajcaria), Miami (USA) a także naszego nowego towarzystwa z Dniepropietrowska na Ukrainie. Obecny był również Grzegorz Michalski, Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie.

Tegoroczne spotkanie przypadło na czas inauguracji Festiwalu Fêtes Romantiques de Nohant. Dlatego większość uczestników już 6 czerwca wieczorem miała okazję wysłuchać recitalu Philppe Giusiano (laureata II nagrody na Konkursie Chopinowskim w roku 1995 w Warszawie). Artysta cały program poświęcił utworom Fryderyka Chopina. Koncert ten, podobnie jak wszystkie koncerty festiwalu, odbył się w zaadaptowanej na cele koncertowe owczarni należącej do dawnego majątku George Sand. Po koncercie, przy świetle księżyca i lampce szampana, przybyłych przedstawicieli Towarzystw uroczyście powitał Alain Duault, Prezydent L’association Musique au Pays de George Sand oraz Prezydent Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich dr. Theodor Kanitzer.

Celem tegorocznego Spotkania było przedstawienie i omówienie projektów imprez na zbliżający się Rok Chopinowski 2010. O części z nich pisaliśmy już w poprzednim numerze „Chopin in the World” w sprawozdaniu z zeszłorocznego Spotkania Przedstawicieli Towarzystw Chopinowskich. W tym roku pojawiły się propozycje nowe, a te które już znaliśmy zostały przez Towarzystwa doprecyzowane.

Bardzo ważnym wydarzeniem Roku Chopinowskiego będzie z pewnością uroczysty koncert w Sali Pleyela w Paryżu 1 marca 2010 roku, którego współorganizatorami będą Société Chopin à Paris oraz L’association Musique au Pays de George Sand. Prace organizacyjne są już zaawansowane. O szczegółach będziemy informowali w następnym numerze „Chopin in the World”.

Największą imprezą Federacji będzie uroczysty koncert w Sali UNESCO w Paryżu 15 czerwca 2010 roku. Koncert ten rozpocznie 27. Festiwal Chopin à Paris. Będzie jednocześnie inauguracją sezonu festiwalowego Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich. 27. edycji festiwalu paryskiego towarzyszyć będzie wystawa w Muzeum Vie Romantique oraz cykl koncertów w Ambasadzie Polskiej w Paryżu. Towarzystwo planuje także współpracę z Biblioteką Polską w Paryżu oraz Sorboną, która ma zaowocować sympozjum poświęconym życiu Fryderyka Chopina.

Szeroko zakrojone plany przedstawiło Assocition „Festivals Chopin de Valldemossa”. Towarzystwo planuje przywrócenie w Valldemossie konkursu pianistycznego. W 2009 w Konserwatorium w Palmie ma się odbyć festiwal młodych pianistów. W Valldemossie zaś zostanie zorganizowane sympozjum chopinologiczne. Oprócz tradycyjnego festiwalu odbywającego się w miesiącach letnich, prowadzone będą w Valldemossie we wrześniu kursy mistrzowskie. Na listopad zaplanowano wykonanie w Palmie utworów Chopina z towarzyszeniem orkiestry oraz wystawienie czterech spektakli baletowych do jego muzyki.

Towarzystwo w Nohant planuje połączenie w 2010 roku dwóch letnich festiwali w jeden duży, w całości poświęcony Chopinowi. Tematem przewodnim byłyby relacje Chopin-Schumann, Chopin-Liszt. Formuła festiwalu wzbogacona będzie o wykonania na instrumentach historycznych.

Upowszechnianie muzyki i postaci Fryderyka Chopina znajduje się w centrum uwagi Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W planach jest już cykl „Chopin i listy – koncerty połączone z prezentacją korespondencji kompozytora. We wrześniu 2009 ma się również odbyć pierwszy w Polsce Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla Amatorów.

Działalność popularyzatorską prowadzi także Towarzystwo z Miami. Planuje organizację Trzeciej Konferencji Nauczycieli Muzyki w New Mexico. W kwietniu 2010 odbywać się będzie w Miami Ogólnoamerykański Konkurs Chopinowski mający rangę amerykańskich eliminacji do XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (październik 2010). Planowany jest także cykl koncertów chopinowskich poprzedzonych prelekcjami pod wspólną nazwą „Chopin for all”.

W roku 2010 Chopin-Gesellschaft Taunus, poza wydarzeniami chopinowskimi, świętować będzie jubileusz 25-lecia swojej działalności. Już dziś zapowiada jubileuszowy Festiwal Chopiniada, któremu patronował będzie Ambasador RP.

Wśród propozycji Towarzystwa z Bazylei znalazły się m.in.: kurs mistrzowski prowadzony przez D. Baszkirowa (luty 2009), recital O. Meisenberga (czerwiec 2010) oraz cykl ok. 30 koncertów, podczas których zostaną wykonane wszystkie dzieła Chopina (Bern, Zurich, Bazylea, luty – czerwiec 2010).

Towarzystwo w Dniepropietrowsku na Ukrainie, działające już od 15 lat, organizuje rokrocznie Festiwal Chopinowski połączony z Konkursem. Na rok 2010 zapowiada publikację książki „Interpretacje Chopina na Ukrainie”.

Organizatorzy zapewnili przybyłym gościom także szereg atrakcji. 7 czerwca, jeszcze przed rozpoczęciem obrad, mieliśmy okazję zwiedzić dom George Sand. W tej posiadłości Chopin spędzał letnie miesiące w latach 1839 – 1846. Zgodnie z testamentem George Sand, usunięto wszelkie ślady po kompozytorze. Pozostały jedynie drzwi do jego pracowni, które Sand kazała obić grubym suknem wygłuszającym dźwięk fortepianu.

Tego samego dnia wieczorem odbył się koncert zorganizowany specjalnie dla Federacji. Wystąpił młody wiolonczelista Adrien Frasse-Sombet, któremu towarzyszył przy fortepianie Yves Henry. Artyści wykonali m.in. Sonatę g-moll op. 65. Piękna muzyka i piękne wykonanie (zwłaszcza II część sonaty w interpretacji duetu Sombet-Henry) oraz urok samego miejsca (XIV-wieczne zabudowania gospodarcze zaaranżowane na małe studio koncertowe) sprawiły, że pomimo ulewnego deszczu wszyscy wracaliśmy do hotelu usatysfakcjonowani.

Następnego dnia część delegatów wysłuchała recitalu z cyklu „Tremplin Jeunes révélations du piano” w wykonaniu Eleny Rozanovej, która grała m.in. utwory Chopina i Mussorgskiego. W tym czasie odbywał się ciąg dalszy Spotkania. Na jego zakończenie zabrał głos Grzegorz Michalski. Dyrektor poza planami NIFC (o których pisaliśmy już w ubiegłym numerze „Chopin in the World”) szczególną uwagę zwrócił na współpracę Instytutu z Federacją. Wielokrotnie podkreślał gotowość i chęć pomocy Towarzystwom w przygotowaniach obchodów Roku 2010. Niektóre Towarzystwa w odpowiedzi na te zapewnienia już zgłosiły konkretne propozycje.

Następnie wszyscy delegaci udali się na wycieczkę po okolicy Nohant, którą George Sand uwieczniła w swych powieściach. Zwiedzili przy tym Gargilesse, La Coudray (mały kościół romański oraz XII wieczne freski we wnętrzu), słynne Mare au Diable, malowniczy młyn, zamek w Sarzay oraz Chateau d’Ars).

Pobyt delegatów Towarzystw Chopinowskich w Nohant zakończył koncert poetycko muzyczny w wykonaniu Laurent Korcia (skrzypce), Yves Henry (fortepian) oraz Guillaume Depardieu. W programie znalazły się dzieła Francka, Ravela, Debussy’ego oraz poezje Verlaine i fragmenty Prousta. Wykonanie tych ostatnich wzbudziło spore kontrowersje wśród słuchaczy, a wydarzenie z pewnością pozostanie w pamięci publiczności.

‹ wróć do listy aktualności