Znane festiwale chopinowskie w Polsce i w Europie

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju to nie jedyna dedykowana polskiemu kompozytorowi impreza muzyczna o światowej randze. Spośród innych poświęconych postaci i muzyce Fryderyka Chopina festiwali, najbardziej znane z nich organizowane są w miejscach związanych z osobą wielkiego twórcy. Najsłynniejsze mają miejsce w Warszawie, Paryżu, Gaming, Wiedniu, Valldemosie i Nohant.

Warszawa

Organizowany pod koniec lata warszawski festiwal „Chopin i jego Europa” to obok festiwalu w Dusznikach-Zdroju najbardziej znana impreza muzyczna poświęcona Chopinowi w Polsce i jedna z bardziej znanych na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w 2005 roku z inicjatywy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina we współpracy z Filharmonią Narodową, Teatrem Wielkim i Programem II Polskiego Radia. Znakiem rozpoznawczym festiwalu jest niezwykle wysoki poziom artystyczny i występy czołowych interpretatorów dzieł polskiego kompozytora. Program każdej edycji festiwalu osnuty jest wokół innego motywu przewodniego, a obok dorobku Chopina prezentowane są również dzieła innych współczesnych mu kompozytorów.

Paryż

Paryż

W mieście, gdzie polski kompozytor spędził większość swojego dorosłego życia – w Paryżu – francuskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina organizuje od 1983 roku uznany Festiwal Chopinowski. Koncertów wysłuchać można w wielu ciekawych miejscach, również plenerowych. Na festiwalu pojawiają się zarówno początkujący pianiści, jak i osobowości o ugruntowanej pozycji w świecie muzyki klasycznej. Występy są również każdej wiosny sporym wydarzeniem medialnym – wykonawców słuchać i oglądać można w wielu kanałach telewizyjnych, a także rozgłośniach zrzeszonych w Europejskiej Unii Radiowej.

Gaming

Pięknie położona w Dolnej Austrii niewielka miejscowość Gaming to miejsce, gdzie każdego sierpnia odbywa się mająca długą tradycję impreza poświęcona twórczości Chopina. Za jego przygotowanie odpowiedzialne jest znane ze swej aktywności Międzynarodowe Towarzystwo Chopinowskie w Wiedniu. Dodatkową atrakcją wydarzenia jest jego umiejscowienie – klasztor zakonu Kartuzów. W miejscowym parafialnym kościele, gdzie odbywają się koncerty, grał na wiekowych organach młody Wolfgang Amadeusz Mozart. Festiwal w Gaming ceniony jest szczególnie przez melomanów lubiących kameralną atmosferę wśród zabytkowego otoczenia.

Wiedeń

Innym słynącym z festiwalu chopinowskiego miejscem jest Wiedeń. Podczas imprezy wysłuchać można wiodących pianistów światowego formatu, którzy występują najczęściej we wspaniałych wnętrzach Pałacu Henkelvon Donnersmark. Festiwal upamiętnia pobyt Chopina w stolicy Austrii – młody Fryderyk gościł w niej, zanim na stałe osiadł w Paryżu – od listopada 1830 do lipca następnego roku.

Valldemosa

Podczas pobytu na Majorce na przełomie 1838 i 1839 roku Chopin zamieszkał wraz z George Sand i jej dziećmi w klasztorze w miejscowości Valldemosa. Miejsce to stanowi jeden z ważniejszych punktów pamięci po polskim kompozytorze w Europie, już w latach 30. XX wieku organizowane były tutaj koncerty z muzyką artysty. Współcześnie odwiedzający Valldemosę mają okazję wziąć udział w imprezie Associacio Festivals Chopin de Valldemosa. Podczas wydarzenia prezentują się muzycy ze światowej czołówki. Organizatorzy szczycą się, że gośćmi byli tu tacy giganci muzyki, jak Artur Rubinstein czy Manuel de Falla.

Nohant

Miejscem, w którym Chopin spędzał swój czas poza Paryżem, było Nohant, położone 300 kilometrów na południe od francuskiej stolicy. W wiejskiej posiadłości George Sand kompozytor napisał wiele ze swych wiekopomnych dzieł, między innymi mazurki i nokturny. Dziś w Nohant wysłuchać można pianistycznych recitali w ramach Les Rencontres Internationales Frédéric Chopin. Koncertom w zabytkowej owczarni towarzyszą wystawy, wykłady i kursy mistrzowskie, na które ściągają melomani i muzycy z całego świata.